niedziela, 13 listopada 2011

Ocena 360 stopni. Badanie kompetencji menedżerskich

Szacując poziom kompetencji przywódczych organizacje bardzo często korzystają z ocen uzyskanych zgodnie z metodologią 360 stopni. Jej idea sprowadza się do zestawienia ocen respondentów współpracujących z osobą badaną oraz własnej oceny w kilku dziedzinach kompetencji i użycie tego jako źródła danych do raportu po badaniu.

Przebieg analizy "trzystasześćdziesiątką" poprzedzone jest określeniem profilu kompetencji liderskich, który zostanie użyty jako wskaźnik ważnych dla organizacji dziedzin zachowań badanego pracownika. Tak wyznaczone zachowania grupowane są zwykle w kompetencje pracownicze, których wartość jest poziomem oceny pracownika. Niektóre z analiz kompetencji potrzebują przygotowania odmiennego od podstawowego w organizacji obszaru kompetencji i zachowań. Jeżeli organizacja nie posiada przygotowanego do tej pracy działu HR przygotowanego do wykonania tej pracy korzysta z zewnętrznych firm doradczych HR lub firm doradczych IT realizujących analizę zgodnie z metodologią: ocena 360 stopni.

Ocena kompetencji pracowniczych metodą 360 stopni.

Przygotowany profil kompetencyjny umieszczany jest w ankiecie badawczej. W chwili obecnej zwykle wykorzystuje się w badaniu do pozyskania wypowiedzi respondentów jest przygotowanie ankiety badania 360 stopni w witrynie intranetowej firmy lub dostarczenie jej do uczestników badania z użyciem e-mail. Gdy wypełniający ankiety badawcze respondenci nie posiadają dostępu do komputerów, to wypełniają formularze w wersji drukowanej, przy czym firma wynajęta do przeprowadzenia badania 360 stopni dokłada starań w zagwarantowania prywatności koniecznej do otrzymania miarodajnego rezultatu badań ocen kompetencji pracowniczych.

Rezultaty pozyskane w badaniach ankietowych przetwarzane są w programach komputerowych odpowiednio przygotowanych pod kątem oceny poziomu kompetencji przez firmy konsultingowe w dziedzinie informatyki. W wyniku ich pracy powstają raporty po badaniu odpowiadające na pytanie o poziom kompetencji liderskich w badanych obszarach oraz rekomendacje rozwojowe, w przypadku gdy oceniane obszary powinny być u pracownika rozwinięte.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3 Blog 4
Słowa kluczowe: ocena 360, ocena 360 stopni, badanie 360, badanie 360 stopni, kompetencje pracownicze, badanie kompetencji, ankieta badawcza, firma konsultingowa informatyczna, firma konsultingowa HR

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz